مهندسی معکوس

مهندسی معکوس به فرآیند تبدیل کد باینری یک سیستم به کد اولیه و درک نحوه کارکرد آن اتلاق می‌شود. معمولا اینکار برای تشخیص محدودیت‌ها و قفل‌های یک سیستم نرم‌افزاری و نحوه حذف و عبور از آنان انجام می‌شود. گاهی نیز برای کشف مشکلات امنیتی موجود در کد برنامه‌ها و استفاده از آنها برای هک کردن سیستم‌ها بکار می‌آید.

در حال حاضر با توجه به تحریم‌های بین‌المللی که بر ایران اعمال شده است، بسیاری از نرم‌افزارهای سازمانی بزرگ که از شرکت‌های خارجی خریداری می‌شدند، دیگر قابل خرید و تمدید نیستند. این نرم‌افزارها در حال استفاده در داخل کشور هستند و گاها منقضی می‌شوند ولی کمپانی فروشنده بر طبق قوانین بین الملل از ارائه پشتیبانی و نسخ جدید امتناع می‌ورزد.

همچنین گاهی قصد فروش مجدد نرم‌افزار گران قیمت بین‌المللی در سطح داخل کشور را داریم، زیرا قوانین حق نشر بین المللی در ایران معتبر نیستند و حق نشر تنها برای کالاهای ایرانی و محصولات خارجی ثبت شده در ایران وجود دارد.

در تمامی این موارد، مهندسی معکوس محصول مربوطه منجر به رفع محدودیت‌ها و دسترسی به نتیجه دلخواه می‌گردد. حتی در برخی از موارد اعتباران پس از مهندسی معکوس موفق خود، نرم‌افزاری جانبی به شما ارائه می‌دهد که توسط آن می‌توانید لیسانس معتبر جدید برای نرم‌افزار مهندسی معکوس شده ایجاد نمایید و به شخص ثالث به عنوان نرم‌افزار معتبر بفروشید. (و البته این اقدام کاملا قانونیست)

به عنوان مثال این فرآیند بر روی نرم‌افزار EASY OFFICE و ابزارهای جانبی آن انجام شده است و نرم‌افزار KeyGen‌ آن تولید گردیده است، لذا مشتری مربوطه به سادگی این نرم‌افزار را به مشتریان خود با لیسانس معتبر شرکت آلمانی می‌فروشد.

همچنین نرم افزار غول آسای ASYCUDA World که بیش از ۵ میلیارد ریال قیمت دارد توسط اعتباران مهندسی معکوس شده و قفل نرم‌افزاری و محدودیت‌های آن مرتفع گردیده است.

 

هزینه‌ها

از آنجایی که مهندسی معکوس یک فرآیند بسیار زمانگیر و دشوار است – به طوری که متخصص ما باید کد زبان ماشین نرم‌افزار و یا کدهای رمز‌شده و Obfuscate شده را مطالعه کرده، با آشنایی به انواع شیوه‌های قفل‌گذاری و معماری نرم‌افزار و رمزگذاری، روند عملکرد آنرا درک کرده معکوس نماید – مهندسی معکوس پروژه هزینه‌بریست. مهندسی معکوس سیستم‌های بسیار ساده حدود ۱۰ میلیون ریال و مهندسی معکوس سیستم‌های پیچیده دارای قفل‌گذاری و امکانات دیگر بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال هزینه تقریبی خواهد داشت.

برای آگاهی از هزینه و امکانات ارائه شده توسط اعتباران، با ما تماس بگیرید.

 

نکته: در این راستا به خدمات توسعه نرم‌افزار امن اعتباران نیز مراجعه کنید. این خدمات برای جلوگیری از مهندسی معکوس شدن سیستم‌های شما راهکارهای بسیار مفیدی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.